top of page

פוסטים נוספים

סיכויי ביתר לנצח את ברצלונה

בשנים האחרונות בית"ר ירושלים נחשבת לקבוצה הבכירה בכדורגל הישראלי.

היא האלופה ומחזיקת הגביע בישראל. השבוע תשחק בית"ר מול ויסלה קרקוב הפולנית ובמידה ותנצח, תגדיל את סיכוייה לשחק בטורניר ליגת האלופות בו מתמודדות הקבוצות האיכותיות ביותר באירופה. אותם שחקני בית"ר, אשר בארץ רגילים להיות "בטופ", להרגיש נערצים ובטוחים במעמדם, יתמודדו בליגת האלופות עם סיטואציה הפוכה לגמרי – עכשיו הם האנדרדוג, והקבוצה שלהם חלשה מרוב הקבוצות בשלב הבתים.

מהי הדרך הנכונה ביותר עבור שחקני בית"ר להתמודד עם המציאות החדשה?

לצד ההכנה הפיזית מקצועית, חשוב לשים דגש על הכנה מנטאלית מתאימה אשר לוקחת בחשבון את מאפייני הקבוצה היריבה, את מבנה האישיות של הספורטאי ומאפייני קבוצתו. ממצא מעניין בתחום פסיכולוגיה של הספורט מצא שספורטאים מאופיינים ברמות חרדה גבוהות מהממוצע באוכלוסיה. הספורטאים הטובים ביותר הם אלה שמצליחים לשלוט בלחץ שנוצר במהלך התחרות, לשמור על ריכוז, ולהפגין אומץ וביטחון עצמי.

לכן, כשם שמאמנים את השרירים ברגלים, ומתרגלים טכניקות התקפה והגנה, כך גם צריך לאמן ולחזק את החוסן הנפשי של השחקנים כיחידים וכקבוצה ולהכשיר אותם למשימה. ההיבט המנטאלי הוא קריטי להשגת התוצאות היות והוא משפיע על רמת הביצועים של הספורטאים. ניתן לראות זאת כששחר פאר המוכשרת והמקצוענית מובסת כיום במשחקים פשוטים, כשהפועל חולון הקטנה מצליחה לגבור על מכבי תל אביב האדירה, או כשרזבוזוב הג'ודוקא הישראלי, חוזר אחרי פציעה ממושכת, עם הישג מרשים בסבב גביע העולם ומצהיר: "אני מרגיש חזק יותר מנטאלית".

משימתו של הצוות המקצועי היא להכין את הספורטאי והקבוצה מבחינה ספורטיבית, אך גם לדעת לזהות נכון את המשימה שעומדת בפני הקבוצה, את הקשיים המלווים אותה ולתת את הכלים להתמודדות אפקטיבית. אלה כוללים: קביעת יעדים לטווח הארוך והקצר, תרגול חשיבה חיובית, לקיחת אחריות אישית, הגברת יכולות התקשורת וההרמוניה הקבוצתית ושמירה על רמת יציבות ואיזון אישיים.

במקרה של בית"ר, ההכנה המנטאלית תהיה חייבת להיות שונה. אם במשחקים מול קבוצות ישראליות העיקרון המנחה הוא "אנחנו קבוצה חזקה, אך עלינו להיזהר משאננות יתר", בליגת האלופות, הדגש המנטאלי הוא בחיזוק השחקנים ביכולתם ובאמונתם העצמית והקבוצתית. את ההכנה יש לבצע בשתי רמות:

ברמה האישית - שיחות אישיות עם השחקנים בנוגע לתחושות הלחץ, ההתרגשות, הציפיות מהמשחק, החשש מהאכזבה ומתן כלים יישומיים להתמודדות המותאמים ספציפית לכל שחקן. יש להזכיר לשחקנים את הסמל שבית"ר מייצגת, את גאוות המועדון והמסורת הנהדרת רבת השנים שיש לקבוצה. מתוך כך, כששחקן יבעט פנדל, הוא ירגיש כי הוא אינו נמצא שם לבד. מאחוריו עומד סגל שחקנים נפלא כמו אלי אוחנה, מלמיליאן, איציק זוהר, אבוקסיס, אלון מזרחי ועוד רבים וטובים המתויגים כספורטאים מובילים. השתייכותו לאותו מועדון יוקרתי יחזק את אמונתו ביכולותיו להביא ניצחון.

וברמה הקבוצתית – חיזוק הגיבוש הקבוצתי ותחושת הלכידות באמצעות תרגילי צוות, תקשורת ופרגון הדדי.

האימון המקצועי והמנטאלי שלובים זה בזה. אימון פיזי אינו יכול להתקיים ללא אימון מנטאלי כשם שאימון מנטאלי אינו מתקיים ללא אימון פיזי. עם אימון מקצועי נכון והכנה מנטאלית טובה, מי יודע, אולי בית"ר תוכל לנצח אפילו את ברצלונה?

bottom of page